Razem już 4385 dni
W dniu dzisiejszym rozpoczęła się runda wiosenna Ligi Okręgowej.Drużyna z Rudna swoje pierwsze... Czytaj więcej
Archiwum
Herb Klubu i pewien kolekcjoner [aktualizacja]
Informacje
autor: Paweł Böhm
25-06-2012 20:15
Chciałbym Wam dzisiaj drodzy użytkownicy przedstawić pewną bardzo ciekawą postać związaną z Młodością i jej herbem, który możecie zobaczyć w lewej górnym rogu strony. Otóż na początku maja z redakcją strony nawiązał kontakt pan Michał Ziarko – twórca herbu naszego Klubu, kolekcjoner i przemiły człowiek. Pan Michał ma 72 lata, jednak mimo swojego zaawansowanego wieku wydaje się być człowiekiem bardzo aktywnym. Pewna część mieszkańców Rudna pamięta go z czasów kiedy bywał w Rudnie w latach swojej młodości u babci, która tutaj mieszkała. Po kliknięciu na miniaturę zdjęcia można zobaczyć szkic herbu a także kopie pism pomiędzy Młodością i panem Michałem. Pozwolę sobie tutaj przytoczyć fragmenty naszej korespondencji.

Aktualizacja: Galeria z kolekcją pana Michała Ziarko oraz z wykonanymi na 40-lecie Młodości pamiątkowych odznak (kliknij)

Pan Michał Ziarko 9 maja tak nawiązał z naszą redakcją kontakt:
„(…)Przy okazji chciałem nadmienić, że to ja przed 20 laty, z okazji 45-lecia LKS Młodość Rudno wykonywałem odznaki i "stworzyłem" logo klubu. Jestem wnukiem Ignacego Böhm i Marii Böhm z domu Prusko, która mieszkała na "końcu" w Rudnie, niedaleko p. Wieszoka [dzisiaj jest to opuszczony dom przy ulicy Gliwickiej obok Państwa Strzelczyk – przyp. redakcji].(…) Mam sentyment do Rudna gdzie, będąc młodym, przyjeżdżałem często na wakacje. Dlatego też mam propozycję. Myślę, że z okazji tego obecnego jubileuszu można by wydać także i odznaki, na tym się znam i chętnie mógłbym „coś zrobić”.(…)”

Bardzo się ucieszyliśmy, że ktoś tam gdzieś pamięta o naszym Klubie i podjęliśmy dalszą korespondencje, która trwa do dziś. Poza informacjami o Klubie pan Ziarko porusza także tematy osobiste oraz związane z naszą miejscowością, czego jednak z wiadomych powodów nie będę tutaj publikować. Niestety w tej chwili nie jesteśmy w stanie wydać takich jubileuszowych odznak, ale sprawa jest nadal otwarta i być może w przyszłym sezonie uda się coś takiego zrobić, czas pokaże.

Jak wyglądało stworzenie herbu naszego LKS’u i odznak pan Michał opisuje nastęująco:
„(…)Moja styczność z LKS Młodość miała miejsce w kwietniu 1991 roku w którym to właśnie czasie postawiłem sobie za honor aby dla „gliwickich” małych klubów coś zrobić. W związku z tym , że od 1963 roku zbierałem i nadal zbieram obecnie, choć w okrojonym wymiarze, odznaki – znaczki klubowe , postanowiłem pomóc tym klubikom, na ogół biednym, aby i one mogły takowe pamiątki posiadać.
Zacząłem a jakże od Rudna w którym, jak już wspomniałem uprzednio w moim pierwszym e-mailu, mieszkała moja śp. Babcia wraz z córką Jadwigą (ciocią). Zwróciłem się więc pisemnie do klubu, aby zaproponować taką akcję. Otrzymałem po jakimś czasie liścik od ówczesnego sekretarza LKS Młodość Pana Erwina Marksa (list ten posiadam w swoim „archiwum”). Kopię tego listu wraz z upoważnieniem na wykonanie odznak prześlę na ręce Pana. Na podstawie tego „glejtu” powstało logo klubu , mojego „dzieła” a potem wg tego wzoru i odznaki: zwykłe i z okazji 45-lecia istnienia Klubu. Jedyna różnica między tym „moim” a obecnie umieszczonym na stronie internetowej Klubu to ta, że na moim był napis „RUDNO k/Gl.”. Uważałem że należy tak to zapisać, aby nie było wątpliwości o jakie RUDNO chodzi.
Nie pamiętam już dokładnie ile odznak przekazałem wtedy i czy Klub coś zamówił, być może w Klubie będzie jakiś „ślad” tego faktu.
Pan Erwin Marks przekazał mi również, przy okazji, adres LKS Tęcza Wielowieś, dla którego też później wykonano odznaki. Podobnym sposobem powstały też odznaki dla kilku innych klubów ziemi gliwickiej.(…)”

LKS Młodość Rudno posiada piękną historię, dotyczy to także herbu. Dodam jeszcze tylko, że pan Michał Ziarko jest wielkim pasjonatem – kolekcjonerem. Kolekcjonuje głównie odznaki i proporczyki klubów z całego świata. W latach 70 i 80 ubiegłego wieku był on drugim kolekcjonerem w Polsce w tej dziedzinie oraz w pierwszej dziesiątce na świecie. W najlepszym czasie posiadał aż 11 tysięczną kolekcję.

Dla zainteresowanych załączam do pobrania krótki opis działalności kolekcjonerskiej pana Michała Ziarko, przesłany na ręce redakcji przez niego samego.